Przejdź do treści

Trasy

SZLAKI WODNE RZEKI BÓBR

KRASZOWICE – OTOK – BOLESŁAWIEC

Długość trasy - 10km (2,5 godz.)
Liczba przeniosek dla płynących kajakiem – 1
Liczba przeniosek dla płynących pontonem – 0

Spływ rozpoczynamy za mostem w Kraszowicach po prawej stronie drogi. Początek trasy to leniwy 200 metrowy odcinek prawą odnogą rzeki. W okolicach przepompowni odnogi rzeki prawa i lewa łączą się i płyniemy wówczas malowniczym i szerokim korytem. Po około 30 minutach dopływamy do naturalnego bystrza utworzonego na Bobrze. Rzeka wówczas lekko opada i delikatnie przyspiesza. Jest to odcinek spływalny, szczególnie lubiany przez naszych kajakowiczów. Po godzinie na wysokości Otoku dopływamy do „żwirowego zakola”. W tym miejscu prawy brzeg rzeki jest niski dlatego w tym miejscu zalecamy Państwu postój i odpoczynek. Dalsza cześć trasy jest bardzo malownicza, ponieważ rzeka płynie szerokim korytem. W czerwcu na tym odcinku spotykamy łany białych drobnych kwiatów - to jaskier pędzelkowaty. Żeby nie utknąć na rzece staramy się te miejsca omijać. Następnie przepływamy pod mostkiem łączącym ul. Gdańską z letnimi basenami MOSIR. Około 250 metrów za mostkiem znajduje jedyny na naszej trasie próg wodny. W tym miejscu konieczne będzie przeniesienie kajaków. Następne przepływamy pod kolejnym mostem na ulicy Zgorzeleckiej. Zaraz za nim ukazuję się nam piękny Bolesławiecki wiadukt duma naszego miasta.

To już ostanie chwile na tym szlaku wodnym. Przed wiaduktem po prawej stronie dopływają Państwo do naszej Przystani - Kajaki Bolesławiec.

Pobierz mapę na telefon

BOLESŁAWIEC – GOLNICE – TRZEBIEŃ

Długość trasy - 18km ( 5 godz.)
Liczba przeniosek dla płynących kajakiem – 1
Liczba przeniosek dla płynących pontonem – 0

Przygoda z tym szlakiem wodnym rozpoczyna się na „wypłaszczeniu” około 50 metrów poniżej wiaduktu Bolesławieckiego. Przepływając pod mostem drogowym na ulicy Mostowej, opuszczamy Bolesławiec i płyniemy w otoczeniu wysokich drzew , które w upalne lato dają nam przyjemy cień.
Po około 50 minutach na wysokości Łąki dopływamy do betonowego progu. Przed progiem około 50m po prawej stronie znajduje się miejsce sugerowanej przenioski.
Rzeka na wysokości Krępnicy i Dąbrowy Bolesławieckiej wije się meandrami, koryto rzeki jest szerokie, z prawej strony gałęzie drzew wiszą bardzo nisko lustra rzeki dlatego na tym odcinku zalecamy płynięcie lewą stroną.
Na wysokości Golnic i Parkoszowa zagęszczone drzewami brzegi ustępują piaszczystym skarpom. Na tym odcinku często widziane są łabędzie, które w czerwcu pływają już ze swoimi młodymi. Pamiętajmy aby ich nie płoszyć, nie karmić i zachować ciszę kiedy przepływamy obok . Przygoda z naszym szlakiem kończy się pod mostem w Trzebieniu po prawej stronie.

Pobierz mapę na telefon

SZLAKI WODNE RZEKI KWISA

KLICZKÓW – PRZEJĘSŁAW - ŁAWSZOWA

Długość trasy - 8,5 km 3h
Liczba przeniosek dla płynących kajakiem – 1
Liczba przeniosek dla płynących pontonem – 1

Odcinek Kliczków- Ławszowa to dobrze zorganizowany szlak kajakowy Kwisy z licznymi kładkami do wodowania i rynnami do wyciągania kajaków. Spływ rozpoczynamy nieopodal Zamku Kliczków za tzw. małą elektrownią. Przez cztery pierwsze kilometry płyniemy przez las. Na tym odcinku podziwiać możemy piękno Borów dolnośląskich i rosnące w nich dęby o imponujących rozmiarach a także buki i sosny. Po około czterech kilometrach dopływamy do Przejęsławia, wioski rozłożonej po obu stronach rzeki. Mijamy most drogowy i dopływamy do jazu i elektrowni wodnej. Przed elektrownią rzeka się rozszerza tworząc rozlewisko. Odcinek rzeki na tej wysokości jest szczególnie malowniczy. Możemy tutaj spotkać łabędzie. Przed elektrownią po prawej stronie znajduje się drewniany podest i rynna do wyciągania kajaków. Przenosimy kajaki prawą strona na długości ok. 50 metrów. Bezpośrednio z elektrownią znajduje się duży, kamienisty, próg wodny. W tym miejscu woda znacznie przyspiesza. Zalecamy przenieść kajaki prawa stroną przez następne 100 metrów. Dalej płyniemy malowniczą trasą przez tereny leśne, łąki i pola. Rzeka na tym odcinku pięknie meandruje. Dopływamy do Ławszowej i zniszczonego starego jazu . Pozostałości jazu widoczne są jako mur o wysokości 3 metrów. Tuz za nim po lewej stronie znajduje się kolejny próg wodny, przez który spływamy lewą stroną. Ostatni odcinek tej malowniczej trasy przepływamy przez kolejną wieś- Ławszowa. Mijamy most, za mostem 50m po prawej stronie mijamy drewniana kładkę i znak dla kajakarzy z napisem Ławszowa a następnie przepływamy mijając z lewej strony przystań kajakową Pont Car. Jeszcze tylko kilka machnięć wiosłem i po prawej stronie dopływacie do naszej Przystani Ławszowa.

Pobierz mapę na telefon

ŁAWSZOWA – LUBOSZÓW - ŚWIĘTOSZÓW

Długość trasy - 12 km 5,5h
Liczba przeniosek dla płynących kajakiem – 1
Liczba przeniosek dla płynących pontonem – 0

Spływ rozpoczynamy na naszej przystani w Ławszowej. Na tym długim, malowniczym odcinku będziemy obcować z dzika przyrodą, ponieważ płyniemy przez lasy Borów Dolnośląskich. Rzeka meandruje wśród wysokich skarp, odsłaniających geologiczny przekrój ziemi a dodatkowego uroku dodają jej dzikie, piaszczyste plaże, położone w środku lasu. Po drodze możemy natknąć się na dzikie zwierzęta. Jeleń, sarny, dziki lub lisy często przychodzą na brzeg rzeki do wodopoju. W wielu miejscach będziemy musieli omijać drzewa spuszczone do wody przez bobry.

Po około 3 kilometrach dopływamy do stopnia regulacyjnego w Luboszowie - najmniejszej wsi w Polsce. Stopień ma wysokość 0,80 m i przy wysokiej wodzie możemy przepłynąć go środkiem. Następnie przepływamy pod mostem drogowym (autostrada Wrocław - Olszyna, Berlin). Za Luboszowem nie ma już progów wodnych, natomiast możemy natknąć się na liczne pnie drzew leżące w wodzie i blokujące swobody przepływ. Na tym odcinku zobaczyć możemy ruiny mostu wojskowego, to pozostałości po żołnierzach Armii Radzieckiej który tutaj stacjonowali. Przed Świętoszowem, mijamy z lewej strony jaz wodny, rzeka tworzy w tym miejscu rozlewisko więc dalej nie płyniemy w kierunku zapory, tylko trzymamy się prawej odnogi i płyniemy wąskim kanałem, dopływając pod kolejna niewielką zaporę. W tym miejscu po lewej stronie kończymy spływ. Kajakarze którzy w tym miejscu nie kończą spływu powinni przenieść kajaki na drugą stronę 100 metrową przecinką w lesie.

Pobierz mapę na telefon

O nas

"Kajaki Bolesławiec" - to pasja rodzinna. Naszym celem jest pokazanie mieszkańcom Bolesławca i okolic, jak aktywnie i miło można spędzić urlop i wakacje w Bolesławcu. Jeżeli w upalny lipiec lub sierpień szukają Państwo ciszy i spokoju, spływ kajakiem na pewno będzie idealnym rozwiązaniem.

Kontakt