Niezbędnik
Niezbędnik kajakarza
Zabezpieczenie przed wodą i wilgocią
Obowiązkowo szczelny worek lub torba z materiału wodoodpornego. Bardzo dobrym, tanim i praktycznym rozwiązaniem są zamykane worki na śmieci, do których można zapakować plecaki lub dodatkowe ubranie. Worki takie możecie umieścić w luku bagażowym lub w innym miejscu w kajaku. Przyda się również wodoszczelne etui, w którym można schować telefon, aparat czy dokumenty.
Kurtka przeciwdeszczowa i polar
Przygotowując się na spływ pamietajcie, że pogoda nawet w środku lata bywa zmienna. Oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się coś na deszcz: kurtka przeciwdeszczowa, polar, bluza oraz długie spodnie. Przydatne mogą być buty przystowsowane do wody, sandały lub klapki. Radzimy zabrać też pełne buty.
Dziecko w kajaku?
Dlaczego nie? Ale pod warunkiem, że będzie w kamizelce ratunkowej lub asekuracyjnej i pod opieką osoby dorosłej.
Piłeś - Nie płyń.
Po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających nigdy nie wsiadajcie do kajaka. Wzrost brawury i spowolnienie reakcji nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie.
Z kartą pływacką i bez
Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Nawet na najłatwiejszej trasie, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować Wam życie.
Kajakarz kajakarzowi pomoże
Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może Wam też kiedyś się przyda.
Niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Zwracajcie uwagę, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływajcie takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczną wywrotkę.
Kilka porad jak przygotować się do spływu...
Wybierając się na spływ czesto mamy dylemat: co zabrać a co zostawić w domu? Zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Wybierając się na spływ pamiętajcie, że każdy kajak ma ograniczone możliwości ładunkowe!!! Zawsze trzeba wziąć pod uwagę porę roku w jakiej się wybieramy na spływ. Na naszej stronie możecie (i warto to zrobić) sprawdzić prognozy pogodowe na czas spływu. Poniżej przedstawiamy podstawowe wyposażenie jakie jest niezbędne podczas jednodniowego spływu. Sytuacja się zmienia, jeżeli podczas naszego spływu, bagaże są przewożone samochodem na biwak.
Ubiór i wyposażenie kajakarza:
- ręcznik kąpielowy
- kąpielówki/strój kąpielowy
- obuwie do wejścia do wody – klapki, sandały, buty piankowe (takie aby się nie zranić wchodząc do wody)
- czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne
- jasna koszulka z długim rękawem (najlepiej bawełniana)
- jeden grubszy sweter, może być bluza polarowa na chłodne wieczory
- kurtka przeciwdeszczowa w razie deszczu
- krótkie spodenki
- obuwie sportowe
- koszulki wg potrzeby
- rękawiczki dla większego komfortu wiosłowania
- worki foliowe na śmieci
- worki wodoodporne na rzeczy osobiste
- apteczka na wszelki wypadek (oby się nie przydała)
- woda do picia – należy zadbać o nawodnienie organizmu w czasie spływu
- pokrowiec wodoodporny na komórkę i inne dokumenty
- filtry przeciwsłoneczne w kremie, sprayu itp.
- coś na komary i inne insekty
Zasady postępowania na szlakach wodnych:
- Wybierzcie szlak wodny, którym chcielibyście płynąć. Weźcie pod uwagę poziom trudności.
- Wyznaczcie początek i koniec spływu kajakowego. Ze względu bezpieczeństwa ważne jest, aby ktoś z twojej grupy nie został po zmroku na rzece, bez możliwości wyjęcia kajaków z danego miejsca i możliwości dalszego kontynuowania spływu.
- Pamiętaj, aby niepełnoletni byli zawsze pod opieką osoby dorosłej.
- Zabierzcie ze sobą dużo jedzenia. Podczas spływu organizm szybciej spala kalorie i zapotrzebowanie na wartości odżywcze jest większe.
- Zabierzcie ze sobą dużo zwykłej wody ( nie wódy ;) ) dużo pijcie podczas spływu. Zdarzają się przypadki odwodnienia organizmu.
- W trakcie spływu cały czas będziecie wystawieni na ostre słońce, którego działanie przez to, że promienie dodatkowo odbijają się od tafli wody, jest jeszcze silniejsze. Dlatego tak ważne jest żebyście zawsze osłaniali głowy, nosili okulary przeciwsłoneczne i używali kremów z filtrem.
- Rzeczy w kajaku porozkładajcie tak, aby kajak był równomiernie obciążony - łatwiej się steruje kajak jest bardziej stabilny.
- Wasz stan zdrowia musi umożliwiać udział w spływie, odbywa się on na własną odpowiedzialność.
- Indywidualnie lub grupowo możecie ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Są to bardzo niewielkie koszta, a ,,Kajakibolesławiec’’ nie odpowiada za wypadki, rzeczy zagubione lub skradzione.
- Zawsze liczcie się z możliwością wywrotki kajaka. Osoba nie potrafiąca pływać, podejmuje ryzyko wsiadając do kajaka. Obowiązkowo powinna więc założyć kamizelkę ratunkową. Osoby umiejące pływać, powinny liczyć się z ograniczeniem swoich możliwości przez wartki prąd na rzece, ubranie, wietrzną pogodę lub niską temperaturę wody, oraz utratę przytomności w czasie wywrotki kajaka np. poprzed uderzenie głową o drzewo, kamień.
- Pamiętaj! Jeżeli wozisz w kajaku dziecko, to w razie wypadku jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
- Nigdy nie pływaj samotnie! Zawsze powinien być ktoś, kto ci pomoże w razie wypadku.
- Płynąc w grupie warto wyznaczyć osobę, która płynie jako pierwsza i pokazuje jak pokonać przeszkody, oraz drugą osobę która płynie jako ostatnia ma tel. kom. i informuje grupę o osobach zostających na końcu i gorzej radzących sobie na spływie. Grupa ma kontakt zawsze z osobą zamykającą spływ. W taki sposób zapewnicie słabszym i mniej sprawnym większe bezpieczeństwo.
- Traktujcie spływ, rzekę i bezpieczeństwo swoje i innych osób bardzo poważnie. Nie masz wpływu, jako człowiek, na rzekę i naturę która cię otacza. Ona kieruje się swoimi prawami – nie lekceważ tego!
- Nigdy nie wsiadajcie do kajaka będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Alkohol daje złudzenie rozgrzania organizmu. Po wpadnięciu do wody pod wpływem alkoholu, organizm szybciej się wyziębia, tracicie poczucie rzeczywistości, nie jesteście w stanie właściwie szybko i rozsądnie myśleć. Jesteście słabsi i mniej sprawni. Taki stan może doprowadzić Was do wypadku śmiertelnego po wywrotce kajaka.
- Wypadki są nieoczekiwane. W trudnych sytuacjach należy szybko podejmować właściwe decyzje dlatego każda grupa powinna na początku spływu wyznaczyć osobę która podejmie się takiego zadania.
- Przed spływem dowiedzcie się jak najwięcej o szlaku którym chcecie płynąć. Zawsze pamiętajcie, że największym niebezpieczeństwem są spiętrzenia wody. Powinniście wiedzieć, czy i gdzie się znajdują sztuczne progi wodne , tamy, młyny. Zachowajcie tam szczególną ostrożność.
- Pływanie przy stanach powodziowych jest również zawsze niebezpieczne.
- Zawsze zakładajcie kamizelkę asekuracyjną.
- Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu zwłaszcza przy złej pogodzie i zimnej wodzie.
- Właściwe ubranie nie może krępować ruchów i być zbyt ciężkie.
- Nigdy nie podpływajcie całą grupą kajaków w okolice przeszkody /np. zwalone drzewo/, przeszkody należy pokonywać pojedynczo lub z pomocą osób z kajaka znajdującego się najbliżej.
- Nigdy nie płyńcie wzdłuż zwalonego drzewa przecinającego rzekę. Przy wartkim prądzie zawsze to skończy się wywrotką kajaka.
- Z grzeczności zachowajcie ciszę i odpowiednio dużą odległość przepływając obok rzecznych wędkarzy.
- Zwracajcie uwagę na innych i pomagajcie im w razie potrzeby.
- Im więcej wiecie tym większe jest twoje bezpieczeństwo.
Kajakarzu – ostatnie rady ...
- Dostosuj trasę spływu do najsłabszej osoby
- Zabezpiecz swoje dokumenty, pieniądze i telefon komórkowy przed zalaniem
- Zanim wypłyniesz dobrze zabezpiecz i ułóż rzeczy w kajaku
- Do brzegu dobijaj zawsze pod prąd
- Staraj się nie puszczać wiosła z rąk
- Zawsze bacznie obserwuj stan rzeki – wiry, zwałki, kamienie
- Nie przeszkadzaj wędkarzom i innym uczestnikom ruchu turystycznego na danym akwenie. Spowoduje to że spływ będzie przebiegał w miłej i bezstresowej atmosferze
- Zawsze siedź spokojnie w kajaku i nie wykonuj nerwowych ruchów
- Pozostawiaj miejsce biwakowania w co najmniej takim stanie jak zastałeś
- Zawsze dbaj o ochronę środowiska