Wybierz etap

Do zaproponowania mamy dla Państwa spływy na Kwisie i Bobrze.

RZEKA BÓBR

Rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry.
Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km². Źródła ma we wschodnich Karkonoszach, w Czechach, na wysokości 780 m n.p.m. na Bobrowym Stoku.

Płynie w kierunku północno-zachodnim doliną o krętym przebiegu. Od źródeł płynie ku północnemu wschodowi przez Lubawkę i Kamienną Górę leżące w Kotlinie Kamiennogórskiej. W Marciszowie skręca ku północnemu zachodowi. Za Ciechanowicami skręca na zachód i przedziera się głęboką, przełomową doliną między Rudawami Janowickimi a Górami Kaczawskimi, która kończy się w Janowicach Wielkich. Przecina północną część Kotliny Jeleniogórskiej. Za Jelenią Górą skręca na północny zachód i wpływa w drugi przełomowy odcinek (Borowy Jar) między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi. W Pilchowicach skręca na północ. Dalej dolina zwęża się i rozszerza, oddzielając Pogórze Izerskie od Pogórza Kaczawskiego, później przecina Bory Dolnośląskie, Wał Trzebnicki, Obniżenie Milicko-Głogowskie, Wzniesienia Zielonogórskie i dolinę środkowej Odry. Uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.

RZEKA KWISA

Rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, lewy (najdłuższy) dopływ Bobru, długość 126,8 km, powierzchnia zlewni 1026 km².Płynie przez Pogórze Izerskie i kompleks leśny Borów Dolnośląskich. Zasila Bóbr w okolicach Żagania.

Rzeka Kwisa wypływa z północnych zboczy Izerskich Garbów. Płynie głęboko wciętą doliną pomiędzy Wysokim Grzbietem a Grzbietem Kamienickim na północny zachód. W Świeradowie skręca na północny wschód (NNE). W Krobicy - Orłowicach opuszcza Góry Izerskie, nie zmieniając kierunku. Płynie przez Pogórze Izerskie. W Gryfowie Śląskim skręca na zachód, a w Leśnej na północ z lekkim odchyleniem ku wschodowi W głębokiej, wąskiej i krętej dolinie między Gryfowem a Leśną wybudowano dwie zapory i utworzono malownicze jeziora. Za Nowogrodźcem skręca na pónoc i wpływa na Nizinę Śląsko-Łużycką. W jej orębie płynie przez Bory Dolnośląskie, a następnie przez Równinę Szprotawską w obrębie której wpada do Bobru.

 

 

 

 

RZEKA

POCZĄTEK ETAPU

KONIEC
ETAPU

DYSTANS

LICZBA
PRZENOSEK

POZIOM
TRUDNOŚĆI

Bóbr

Bolesławiec

Trzebień

17km

1

Łatwa

Bóbr

Łąka

Trzebień

13km

0

Łatwa (rodzinna)

Kwisa

Nowogrodziec

Parzyce

10km

3

Łatwa

Kwisa

Zebrzydowa

Nowa Wieś

10km

1

Łatwa

(rodzinna)

Kwisa

Zebrzydowa

Osieczów

16km

2

Łatwa

Kwisa

Osieczów

Kliczków

10km

4

Trudna

Kwisa

Kliczków

Ławszowa

15km

2

Średnia

Kwisa

Ławszowa

Świętoszów

20km

1

Łatwa

 

Elektrownia na rzece
Fot. Elektrownia na rzece. Oznakowanie wskazujące na konieczność przybicia do lewego brzegu rzeki i przeniesienia kajaka.

Każdy z Państwa na pewno znajdzie etap dla siebie. Jedyną trudnością w czasie spływu mogą się okazać sztuczne progi i stare młyny. Przed takimi przeszkodami należy przybić do prawego lub lewego brzegu rzeki (w zależności od oznakowania na rzece), wysiąść, wyciągnąć kajak na brzeg, przenieść go za przeszkodę po czym można kontynuować spływ. Dla wielu kajakarzy przenoszenie kajaka i pokonanie przeszkody brzegiem nie jest problemem a wręcz dodatkową atrakcją.

Średniozaawansowany uczestnik spływu płynący w tempie 50 min. (50 min. wiosłowania, 10 min. przerwy) przebywa na spokojnej wodzie stojącej odcinek długości 4 - 5 km, a na rzece o średniej prędkości prądu( Kwisa i Bóbr), na której nie występują przeszkody od 5 do 7 km.

 

Oznakowania szlaków wodnych